Wed July 17, 2019   |   چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸  
   
 
 
  انتقادات و پیشنهادات  |  ارتباط با ما      صفحه اصلی  |  شهرداری همدان  |  اخبار و رویدادها  |  پیام ها و اطلاعیه ها
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/١١/١۶ تعداد بازدیـد : ٣٣   بازگشت
 
 
 


آیین گشایش دبیرخانه شوراهای اجتماعی محلات شهر همدان


دبیرخانه شوراهای اجتماعی محلات شهر همدان

 


شوراهای اجتماعی محلات عامل محرک رسیدن به شهر ایده آل

شهردار همدان گفت: شوراهای اجتماعی محلات عامل محرک رسیدن به شهر ایده آل هستند.

دبیرخانه شوراهای اجتماعی محلات شهر همدان همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی و با همکاری اعضای شورای اسلامی و شهرداری همدان عصر شنبه در مرکز همایشهای قرآنی و بین المللی همدان افتتاح شد.

شهردار همدان در آیین گشایش دبیرخانه شوراهای اجتماعی محلات شهر همدان اظهار کرد: موضوع شورای اجتماعی محلات یک موضوع چالشی است که از سالها پیش شورای اسلامی شهر و شهرداری همدان بر سر آن بحث و تبادل نظر میکند تا اینکه مقدمات تصویب آن فراهم شد و مراحل نهایی تصویب آن نیز در فرمانداری انجام شد.

عباس صوفی با اشاره به نقش معتمدان محلات افزود: در حوزه مدیریت شهری هر زمان که به معتمدان رجوع کردیم و از آنها کمک خواستیم به نتیجه رسیدیم و اما هر زمان که اقدامی بدون رجوع به معتمدان صورت گرفت مشکلاتی به وجود آمد.

وی ادامه داد: بنابراین بر اساس همکاری خوبی که با معتمدان داشتیم و نیز بهرهگیری از تجربه استانهایی چون تهران و مشهد که پیشتر به این موضوع ورود پیدا کرده بودند با تلاش اعضای کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی و شهرداری همدان موضوع راهاندازی شورای اجتماعی محلات به صورت جدی پیگیری شد.

صوفی خاطرنشان کرد: بر این اساس 4 محله از 4 منطقه شهر همدان انتخاب شد که به صورت نمادین افتتاح میشود و در هر 4 محله نیز از 22 تا 26 بهمن ماه هر روز در یک محله جشن افتتاحیه برگزار خواهد شد.

شهردار همدان با تأکید بر اینکه شهرداری یک نهاد اجتماعی و خدماتی است، افزود: در گذشته تصور بر این بود که شهرداری صرفاً یک نهاد خدماتی است اما با گذشت زمان و بهروز شدن خدمات شهری موضوع اجتماعی شدن مدیریت شهری در دستور کار قرار گرفت.

وی ضمن تأکید بر آنکه اگر مشارکت اجتماعی و حس تعلق شهروندان به شهر نباشد موفقیتی نیز حاصل نمیشود، اذعان کرد: به زودی همه محلات شهر همدان دارای شورای اجتماعی محله برای کمک به رسیدن به شهر ایدهآل میشوند.

شهردار همدان تصریح کرد: نکته مهم در خصوص شوراهای اجتماعی محلات حفظ معتمدان محلات برای استحکام و دوام این شوراها است؛ چراکه معتمدان محلات از طریق برگزاری انتخابات بر سر کار نیامدهاند بلکه به دلیل بزرگی و اعتماد سایر اعضای محله مشغول به کار هستند بنابراین شورای اجتماعی محلات باید همواره استفاده از ظرفیت معتمدان را در دستور کار خود داشته باشد.

وی با بیان اینکه بیشترین مطالبات مردم در حوزه مدیریت شهری است، اضافه کرد: اگر مدیریت شهری میخواهد موفق باشد باید تعامل با شهروندان را در اولویت و دستور کار خود قرار دهد.

وی گفت: شوراهای اجتماعی محلات با رویکرد تعامل بیشتر با شهروندان میتوانند در جهت رسیدن به شهر ایدهآل عامل خوب و محرکی باشند.

شهردار همدان ضمن تأکید بر اینکه باید از طریق فرهنگسازی، فرهنگ رفتاری صحیح در شهر حاکم شود، بیان کرد: قطعاً همه شهروندان ما فهیم و آگاه هستند اما گاهی به دلیل عدم آموزشها با چالشهایی در حوزه مدیریت شهری روبهرو هستیم.

صوفی ادامه داد: به عنوان مثال شهروندی که عوارض خود را پرداخت میکند خود را در مدیریت شهری سهیم میبیند این در حالی است که سالانه تنها 50 درصد از عوارض وصول میشود.

*سلماسی: به دنبال فضای مطلوب و بانشاط شهری برای همه شهروندان هستیم

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان نیز در این آیین گفت: یکی از مسائلی که امروزه به دلیل رشد شهرنشینی و مسائل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی باید به آن توجه کرد، مشارکت شهروندان در حوزههای مختلف است.

رضوان سلماسی با تأکید بر اینکه این مشارکت باید آزادانه، آگاهانه و داوطلبانه باشد، افزود: با گسترش شهرها، محلههای مختلفی به وجود آمده است که هر محله ساختار خاص خود را دارد و ما به دنبال فضای مطلوب و بانشاط شهری برای همه شهروندان هستیم.

وی ادامه داد: انتظار داریم شهروندان به صورت فعالانه و متعهدانه در مورد مشکلات و برنامههای محله خود اظهارنظر کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان با تأکید بر اینکه باید در برنامهریزیها و تصمیمگیریها مردم مشارکت داشته باشند، اضافه کرد: زمانی که مدیریت و توسعه محلی در کنار مدیریت شهری قرار میگیرد اعتمادسازی خوبی رخ میدهد.

وی خاطرنشان کرد: در سالهای گذشته این مشارکت از طریق معتمدان صورت میگرفت که در واقع ما به دنبال نهادینه کردن مشارکت و گسترش بیشتر آن در شهر هستیم.

سلماسی با بیان اینکه معتمدان محلات ظرفیت بزرگ و مورد اعتماد مردم هستند، افزود: از معتمدان میخواهیم در مدیریت شهری در کنار ما باشند و کمک کنند تا بتوانیم حضور دائمی و مشارکت شهروندان را داشته باشیم.

وی گفت: شورای اسلامی شهر و شهرداری همدان در همین راستا 4 محله را به عنوان آزمونه از 4 منطقه در شهر همدان انتخاب کردند.

سلماسی اضافه کرد: آغاز به کار و ثبتنام در شوراها از طریق جشنهای افتتاحیه محلات اطلاعرسانی میشود و شهروندان میتوانند در مشکلات و مسائل محله خود ورود مستقیم داشته باشند.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان از انعقاد قراردادی با جهاد دانشگاهی برای ارزیابی ابعاد مختلف طرح شوراهای اجتماعی محلات و شناسایی نقاط قوت و ضعف آن خبر داد و گفت: امیدواریم مردم همدان با مشارکت خود به پیشبرد طرح کمک کنند تا هدف اصلی ما که اعتمادسازی برای مردم است محقق شود.

وی تصریح کرد: مردم بدانند نظر آنها در برنامهریزیها لحاظ خواهد شد و با همکاری دوجانبه مدیریت شهری و شهروندان شهری آرام برای ما فراهم میشود.

گفتنی است در روزهای 23 تا 26 بهمن ماه به ترتیب در محلههای کوی محمدیه، کوی شهید مدرس، کوی کوثر و کوی جولان به میزبانی مدیریت نواحی شهری شهرداری همدان ضمن برگزاری جشنهای پیروزی انقلاب اسلامی فراخوان و ثبتنام شورای محلات نیز انجام خواهد شد.

 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢١ کاربران آنلاین :
۱۸۹,۶۱۳ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
شورای شهر همدان
سازمان فناوری اطلاعات
پورتال جامع شهر همدان
باشگاه فرهنگی ورزشی
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
پیام ها و اطلاعیه ها
مناقصات و مزایدات
 
دسترسی سریع 
اخبار و رویدادها
پیام ها و اطلاعیه ها
مناقصات و مزایدات
 
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان